|
|
Aforyzmy
Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – sługa Boży Kościoła katolickiego, polski duchowny katolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005 – papież.
·
Miłość jest
męką, brak miłości śmiercią. Marie Freifrau von Ebner-Eschenbach (baronesa Marie von Ebner-Eschenbach), (ur. 13 września 1830, zm. 12 marca 1916) – pisarka austriacka. Dzięki swoim psychologicznym powieściom i opowiadaniom zaliczana jest – obok Ferdinanda von Saar – do najważniejszych pisarzy niemieckojęzycznych końca XIX wieku.
·
Cokolwiek jest
zrobione w miłości, zawsze przekracza ramy dobra i zła. Friedrich Wilhelm Nietzsche (ur. 15 października 1844 r. w Röcken w okolicach Naumburga, zm. 25 sierpnia 1900 r. w Weimarze), filozof, filolog klasyczny i pisarz tworzący w języku niemieckim. Urodzony jako poddany pruski, w prowincji utraconej przez Saksonię 30 lat wcześniej, w wieku 25 lat zrezygnował z obywatelstwa Prus i stał się oficjalnie bezpaństwowcem. Oficjalnie przyznawał się do polskiego pochodzenia.
·
Miłość wszystko
zwycięża i my ulegamy miłości. Publius Vergilius Maro (ur. 15 października 70 p.n.e., zm. 21 września 19 p.n.e.) – wybitny poeta rzymski.Urodził się w wiosce Andes koło Mantui w Galii Przedalpejskiej. Kształcił się w Cremonie i Mediolanie, a następnie wyjechał do Rzymu by studiować retorykę, medycynę i astronomię, które wkrótce porzucił dla filozofii. W 42 roku p.n.e., utraciwszy majątek po podziale ziemi przeprowadzonym przez Oktawiana dla weteranów wojny domowej, Wergiliusz udał się do Rzymu. Tam trafił do otoczenia opiekuna poetów Mecenasa, do którego wprowadził Horacego, którym był zafascynowany.
·
Miłość to dwie
samotności, które spotykają się i wspierają. Rainer Maria Rilke (ur. 4 grudnia 1875 w Pradze, Austro-Węgry, zm. 29 grudnia 1926 w Valmont-sur-Montreux, Szwajcaria) – austriacki poeta, reprezentant liryki symbolicznej, prekursor egzystencjalizmu.
·
Miłość ci wszystko wybaczy.
Julian Tuwim (ur. 13 września 1894 w Łodzi, zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) – polski poeta żydowskiego pochodzenia, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Brat polskiej iteratki i tłumaczki Ireny Tuwim, kuzyn aktora kabaretowego i piosenkarza Lopka Krukowskiego. Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Schyzio Frenik, Roch Pekiński, Oldlen. Tłumacz poezji rosyjskiej i francuskiej.
·
Miłość jest kombinacją podziwu,
szacunku i namiętności. William Wharton (Albert Du Aime) – amerykański pisarz urodzony 7 listopada 1925 roku w Filadelfii, najbardziej znany ze swojej pierwszej powieści Ptasiek. Autor tworzy powieści obyczajowo - psychologiczne, których bohaterem jest zawsze alter-ego pisarza. Przekazuje w nich prostą, ale przejmującą filozofię życiową, w której najważniejsze jest głębokie i świadome przeżywanie swego życia, wykorzystywanie posiadanych przez siebie talentów i możliwości, a także kultywowanie wartości rodzinnych. Szczególny wyraz tej filozofii można odnaleźć w powieści Tam, gdzie spotykają się wszystkie światy.
·
Miłość to dwie
samotności, które spotykają się i wspierają. Rainer Maria Rilke (ur. 4 grudnia 1875 w Pradze, Austro-Węgry, zm. 29 grudnia 1926 w Valmont-sur-Montreux, Szwajcaria) – austriacki poeta, reprezentant liryki symbolicznej, prekursor egzystencjalizmu.
"Każdy zakochany jest poetą." Platon (gr. Πλάτων, Plátōn, ur. 427 p.n.e prawdopodobnie w Atenach (wg niektórych świadectw na wyspie Eginie), zm. 347 p.n.e. w Atenach) - powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych filozofów starożytności. Przez Senekę był nazwany „Księciem Filozofów” . Był twórcą systemu filozoficznego zwanego obecnie idealizmem platońskim.
·
Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.
Paulo Coelho (ur. 24 sierpnia 1947 w Rio de Janeiro), brazylijski pisarz i poeta
Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus (ur. 20 sierpnia 1847 w Hrubieszowie, zm. 19 maja 1912 w Warszawie), polski pisarz i publicysta okresu pozytywizmu.
Związki frazeologiczne: ,,Miłość”.
Bóg jest miłością. Fragment zdania z 1. Listu św. Jana Apostoła, które brzmi: ,,Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością”
Być (zostać) ugodzonym strzałą Amora to zakochać się. Amor był bożkiem miłości w mitologii rzymskiej. Jako psotne dziecię strzelał z łuku do upatrzonych osób, a jego strzały rozpalały ogień miłości w urodzonych. Nie oszczędził także własnej matki, Wenus, która zapłonęła miłością do Adonisa.
I nie miłować ciężko, i miłować / Nędza pociecha. Słowa z wiersza Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego (ok. 1550-1581) O nietrwałej miłości rzeczy świata tego.
Kochać (rozkochać się w kimś) na umór, czyli bez pamięci, płomiennie, żarliwie. Umór oznaczał dawniej śmierć, zatratę, zagładę, zgubę.
Kochać nie warto – lubić nie warto [...] / Jedno, co warto – to upić się warto! Słowa piosenki Upić się warto (1931) Mariana Hemera (1901-1972), śpiewanej przez Stefana Jaraczka w kabarecie ,,Banda”.
Kochaj, jakbyś miał kiedyś znienawidzić; nienawidź, jakbyś miał kiedyś pokochać. Rada przypisywana Chilonowi, eforowi (jednemu z 5 najwyższych urzędników) Sparty w latach 556-555 p.n.e., uważanemu za jednego z siedmiu mędrców greckich.
Miłość ci wszystko wybaczy. Tytuł piosenki Juliana Tuwima z muzyką Henryka Warsa z repertuaru Hanki Ordonówny z filmu Szpieg w masce, sygnowanej przez Tuwima kryptonimem Oldlen.
Miłość, co wprawia w ruch słońce i gwiazdy (wł. L’amor che muove il sole e l’altre stelle). Ostatni wers Boskiej komedii Dantego Alighieri (1265-1321), najwybitniejszego poety włoskiego, mówiący o Stwórcy.
Miłość jest egoizmem we dwoje. Powiedzenie przypisywane Germaine de Stael (1766-1817), francuskiej pisarce epoki romantyzmu.
Miłość jest mocna jak śmierć (łac. Quia fortis est ut mors dilectio). Słowa z biblijnej Pieśni nad pieśniami, które kieruje Oblubienica do Oblubieńca.
Miłość jest zawsze wdzieczna (łac. Lepidum est amare semper), czyli zawsze jest słodko kochać. Słowa z komedii Cistellaria Plauta (ok. 250-184 p.n.e.), najwybitniejszego starożytnego komediopisarza rzymskiego.
Miłośc nienawidzi zwłoki (łac. Amor odit inertes). Stwierdzenie Owidiusza ze Sztuki kochania (ok. 2 n.e.).
Miłość platoniczna to miłość pozbawiona pierwiastków zmysłowych, oparta jedynie na skłonności duchowej. W filozofii Platona miłość zmysłowa do pięknego ciała jest szczeblem do miłości nadzmysłowej, do pięknej duszy, do piękna wiecznego, do idei piękna.
Miłość to cygańskie dziecię (fr. L’amour est enfant de boheme). Słowa z habanery L’amour est un oiseau rebelle z 1. aktu opery Carmen (1875) Georges’a Bizeta (1838-1875).
Miłość wszystko zwycięża (łac. Omnia vincit Amor). Powiedzenie Eklog Wergiliusza (39 p.n.e.).
Miłość z miłości się rodzi (łac. Si vis amari, ama), czyli jeśli szukasz miłości, kochaj. Słowa Hekatona cytowane przez Senekę Młodszego (4 p.n.e.-65 n.e.), retora, pisarza, poetę i filozofa rzymskiego w Ad Lucilium.
Nigdy więc, nigdy z tobą rozstać się nie mogę! Słowa z wiersza Do*** Na Alpach w Splugen (1829) Adama Mickiewicza (1798-1855), będące wyrazem siły uczucia poety do swej niespełnionej miłości, Maryli Wereszczakówny.
Śmierć nie rozdwoi, co miłość spoi. Przysłowie ilustruje dawną, bp już od wczesnego średniowiecza istniejąca, tradycje literacką, zaświadczoną przez niezliczone romanse – Romea i Julii, Tristana i Izoldy, przedstawiającą dzieje miłości od pierwszego wejrzenia, napotykającej ustawiczne przeszkody, ale sięgającej po grób (niekiedy wspólny dla wiernych do śmierci kochanków).
Ten, który kocha, staje się zaślepiony wobec przedmiotu swej miłości. Słowa Platona (427-374 p.n.e.) z Praw, które stały się podstawą powiedzenia: ,,Miłość jest slepa” (łac. Amor caecus)
Niemieckie przysłowia
Alina Wójcik Horst Ziebart: Słownik przysłów polsko- niemieckich Miłość
Gdy bieda <nędza, głód> wchodzi drzwiami, miłość oknem wylatuje. Klopft die Not an, macht die Liebe die Tür auf. Kommt der Manuel ins Haus, flieht dir Liebe hinaus. Wenn die Armut kommt ins Haus, flieht die Liebe zum Fenster hinaus.
Kiedy miłość szepce, rozum milczeć musi. Liebe und Verstand gehen selten Hand In Hand.
Kto gra w karty, nieszczęśliwy w miłości bywa. Gluck im Spiel, Unglück in der Liebe.
Miłością sama żyć się nie da. Von der Lieble allein kann man nicht leben.
Miłość i kaszel nigdy się nie ukryją. Liebe und Husten lassen sich nicht verbergen.
Miłość jest ślepa\ miłość zaślepia. Liebe macht blind.
Miłośc nie zna prawa. Liebe und Verstand gehen selten Hand in Hand.
Miłość rodzi miłość. Liebe weckt Liebe. Die Liebe ist der Liebe Lohn. Liebe wird mit Liebe bezahlt. Liebe findet Gegenliebe.
Miłość sił dodaje. Liebe kann Berge versetzen.
Miłość stała cuda działa. Der Liebe ist kein Ding unmöglich.
Na miłość nie ma lekarstwa. Gegen die Liebe ist kein Kraut gewachsen.
Nie ma miłości bez boleści. Keine Liebe ohne Leid.
Pierwsza miłość najlepsza. Die erste Liebe ist die beste.
Przymuszona miłość się nie darzy. Gezwungene Liebe und gemalte Wange dauern nicht lange.
Stara miłość nie rdzewieje. Alte Liebe rostet nicht.
Stara miłość się zepsuje, kiedy nowej zakosztuje. Alte Liebe rostet, wenn, sie neue kostet.
Staranie o chleb osłabia miłość. Arbeit loscht der Liebe, Feuer.
W miłości nie ma starości. Liebe hat kein Alter.
Miłować
Co kto miłuje, o tym rad rokuje. Was, man gern tut, davon spricht man auch gern.
Kto mię miłuje i pieska mego szanuje Wer mich liebt, liebt auch meinen Hund.
Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. Du sollst deinen Nächsten lieben wie dich selbst.
Miłosierdzie
Miłosierdzie okazane wilkowi jest okrucieństwem wobec owiec. Barmherzigkeit gegen Wolfe ist Grausamkeit gegen Schafe.
|
|
Autorzy: Dominik Petz, Rober Roguski |